Ankstesnis skyrius: Tiju Vijrand. Jaunimui apie meną. 2-asis leidimas. Kitas skyrius:
KUBIZMAS SIURREALIZMAS


FUTURIZMAS

Italijoje atsirado kubizmui gimininga, bet su skandalingais atspalviais kryptis - futurizmas  (itališkai futuro - ateitis). Grupė jaunų dailininkų, kuriems atsibodo lankstytis praeities menui, pabandė sukurti naują - "ateities meną“. Savo pažiūras jie išdėstė futuristiniuose manifestuose, kurie kvietė atmesti praeities laimėjimus ir išaukštinti naujųjų laikų techniką bei pramonės dvasią. Juos žavėjo Žemės rutulį juosiantys geležinkeliai, vandenynų laivai, nuostabūs "skraidantieji aparatai“, plieniniai tiltai, didžiuliai miestai, automobilių knibždančios gatvės. Visa tai juos viliojo išoriniu spindesiu. Aštrių visuomeninių prieštaravimų, kuriuos sąlygojo stambi kapitalistinė gamyba, jie nepastebėjo. 

Futuristai savo kūriniuose norėjo užfiksuoti esminį naujųjų laikų požymį - spartesnį gyvenimo tempą. Tai jie ir stengėsi pavaizduoti savo kūriniuose, vieną paskui kitą judėjimo momentą vienoje drobėje išdėstydami panašiai kaip kino filmo juostoje. Pavyzdžiui, norėdamas tai patvirtinti, Džakomas Bala (Giacomo Balla, 1871-1958) savo paveiksle pavaizdavo bėgantį daugiakojį taksą. 

Kai kuriuos metodus futuristai perėmė iš kubistų. Panašiai jie "laužė“ daiktus dalimis. Jeigu kubistai bandė parodyti daiktus tuo pat metu iš visų pusių, tai futuristams kilo noras parodyti juos skirtinguose laikuose. Pavyzdžiui, Džino Severinio (Gino Severini, 1883-1966) paveiksluose traukiniai "sukapoti“ šviesos atšvaitais ir garų kamuoliais. Atrodo, kad jie iš tikrųjų juda į priekį. 

Futuristai taip pat stengėsi paveiksle "pavaizduoti“ visus galimus garsus, gatvė triukšmą. Tam garso šaltinį jie apsupdavo ryškiai dažytais lankais ir ratais, kurie turėjo įkūnyti garso bangų virpesius. Panašių bandymų randame ir kubisto Robero Delonė darbuose. 

Futurizmas buvo trumpalaikis reiškinys. Jis gyvavo tik kelerius metus prieš Pirmąjį pasaulinį karą. 

Rusijoje artimas futurizmui buvo lučizmas. Tokį pavadinimą srovė gavo dėl paveikslus užpildančių ryškių šviesos spindulių.

Tiju Vijrand. JAUNIMUI APIE MENĄ. 2-asis leidimas. © Leidykla „Šviesa“, Kaunas, 2001.
Versta iš Tiiu Viirand. KUNSTTIRAAMAT NOORTELE. © Kirjastus „Kunst“, Tallin, 1982.
Leidykla nesuteikia teisės perduoti šią medžiagą tretiesiems asmenims, taip pat naudoti ją ištisai arba dalimis bet kokiame kitame leidinyje spausdintu, elektroniniu ar kitokiu būdu.


Elektroninės parduotuvės kūrimas: evispakiekis:
0 vnt.
viso:
0 EUR
valiuta:
EUR USD LTL
Raktiniai žodžiai:
šešėlis rašmenys statika ažūras formos tektonika metalas tekstilininke aliuminis geležis kontrastas dinamika asimetrija spalva faktūra kompozicijos vientisumas koloritas kraklė stiklas varis audimas bronza atvaizdai tapatybė ornamentas sidabras dėmė kartotė proporcijos vaizdo stilizacija dissimetrija dydis optinės iliuzijos ritmas dekoras medis šviesa tekstūra niuansas tekstilė simetrija